Wszelka roślinność na naszej planecie pochłania gazy cieplarniane. Największym zużyciem cechują się w trakcie sezonu letniego drzewka owocowe. Podczas produkcji pochłaniają maksymalną ilość gazów cieplarnianych. To druga korzyść jaka płynie z sadów.
Pochłanianie CO2 przez drzewka owocowe
Krzewy borówki amerykańskiej tak jak inne drzewka owocowe, podczas sezonu letniego pochłaniają CO2 oraz pozostałe gazy, które następnie są wykorzystywane w procesie fotosyntezy do przetwarzania pobranych z gleby minerałów w nowe gałęzie, liście, owoce oraz tlen. To powoduje że oprócz możliwości zjedzenia świeżego owocu prosto z krzaka oraz możliwości sprzedaży nadwyżek produkcyjnych, dochodzi wartość społeczna, działająca na obniżenie skutków nadmiernego spalania paliw kopalnych oraz niwelowania tak zwanego śladu węglowego, który pozostawiamy poprzez konsumpcję.
Oczywiście jeden niewielki sad owocowy nie spowoduje nagłego poprawienia jakości powietrza. Jednak to zawsze jakiś wkład w walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
Zgodnie z informacjami jakie odnalazłem w internecie, według badań przeprowadzonych w Finlandii jedno drzewo borówkowe pochłania rocznie około 6-7 kg CO2. Ilość zużywanego CO2 oraz pozostałych gazów cieplarnianych zawartych w atmosferze, jest uzależniona od wielkości i stanu zdrowia danego drzewka. Podana ilość 6-7 kg CO2/ rok, to ilość podana dla dorosłego drzewa, które ma ukończone 8 lat i posiada minimum 8 głównych łodyg o długości 2 metrów.
Informacje na temat sadu:
- 450 – 9 lat – CO2 = 5 kg / rok
- 500 – 8 lat – CO2 = 3 kg / rok
- 1000 – 4 lata – CO2 = 2 kg / rok
- 2622 – 2 lata – CO2 = 1 kg / rok
To daje zużycie na poziomie 8373 kg CO2 rocznie przez 4572 drzewka.
Jakie gazy cieplarniane pochłania drzewko borówki ?
Drzewko borówki amerykańskiej pochłania te same gazy cieplarniane co inne drzewa i rośliny, czyli:
-
Dwutlenek węgla (CO2): Jest to najważniejszy gaz cieplarniany pochłaniany przez drzewa. W procesie fotosyntezy drzewa wykorzystują CO2 do budowy swoich struktur, takich jak liście, gałęzie i pień.
-
Metan (CH4): Metan jest drugim co do ważności gazem cieplarnianym pochłanianym przez drzewa. Drzewa pochłaniają metan z gleby i atmosfery.
-
Podtlenek azotu (N2O): Podtlenek azotu jest trzecim co do ważności gazem cieplarnianym pochłanianym przez drzewa. Drzewa pochłaniają podtlenek azotu z gleby.