Dodano: 2013-03-13

Obniżono próg od którego należy posiadać kasę fiskalną.

Zmieniły się przepisy które wyznaczały próg obrotu rocznego na wysokości 50 000 zł. Od teraz każdy przedsiębiorca który wykazuje obrót powyżej 20 000 zł rocznie na tak zwanych transakcjach bez dokumentowych.

Nowe przepisy są wymierzone w przedsiębiorców.

Jeśli prowadzisz mikro firmę i sprzedajesz swoje usługi lub towary bez wystawiania faktur to jesteś zobowiązany/a do zakupu kasy fiskalnej. Do tej pory przepisy wysoko ustanawiały próg od którego należy posiadać kasę fiskalną. Niestety próg 50 000 zł rocznego obrotu został zmniejszony do 20 000 zł.


Dlaczego taka dziwna zmiana?

Zmiany nie mają do czynienia z żadnym aspektem prowadzenia działalności. Po prostu resort finansów potrzebuje pieniędzy i postanowił sięgnąć po bardzo skuteczną broń. A mianowicie nakaz zakupu kas fiskalnych dla mikro przedsiębiorstw. Każdy przedsiębiorca który nie zakupi takowej kasy i będzie miał nieszczęście trafić na kontrolę to może otrzymać mandat około 500 zł.


Ile kosztuje kasa fiskalna?

Koszt prostej kasy fiskalnej to około 800 zł netto. Jednak gdy wprowadza się zmiany z dnia na dzień to producenci nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania. Obecnie brak tanich kas fiskalnych, jedynie dostępne są urządzenia w cenie 4000 zł. Doszło do tego że chętni na nowe urządzenie muszą zapisywać się w kolejce. Ewentualnie można poszukać na rynku wtórnym.


Ciekawa sprawa.

Mimo że kasy fiskalne są narzucone jako urządzenie wymagane do prowadzenia działalności to nie można ich w pełni odliczyć od kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorca zmuszony do zakupu takiego urządzenia może liczyć co najmniej na odliczenie kwoty do 700 zł.


Czy jest sposób na nowe rozporządzenie ?

Każde prawo można jakoś ominąć. Tak i w tym przypadku można uratować się przed koniecznością wydawania pieniędzy. Podstawowym kluczem jest uzyskanie dochodów poniżej 20 000 zł rocznie. Istnieje też próg miesięczny ustanowiony na wysokości 1600 zł. Czyli wystarczy się utrzymywać poniżej tych progów. Jednak takie zarobki nikogo nie satysfakcjonują. Istnieje sposób ominięcia nowego progu. Każdy kto może wystawiać faktury VAT może wystawiać takie dokumenty również na osoby. Gdy sprzedaż jest zafakturowana, to można pominąć obowiązek zakupu kasy fiskalnej.

wróć

Nasza firma Ads-Center.NET istnieje od 2006- r.
Prawa do treści oraz grafik zastrzeżone dla właściciela lub podmiotów których są własnością. Kopiowanie treści z Ads-Center.NET , subdomen oraz podstron surowo zabronione, wszelie prawa majątkowe są zastrzeżone.